ارتباط با مدیر کل


 
 


 

 

 

بيشتر
اخبار


1399/7/3 پنجشنبه به دعوت سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان صورت گرفت؛ کارگاه آشنایی با سامانه « حافظه ملی ایرانیان » و « ره پروژه »
با مشارکت همکاران کتابخانه های عمومی استان، کارگاه آشنایی با سامانه « حافظه ملی ایرانیان » و « ره پروژه » توسط  مرکز اسناد و کتابخانه ملی با حضور فاطمه محمدبیگی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛ کارشناسان این حوزه و کارشناسان نهاد کتابخانه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، علیرضا انتهایی، مدیر کل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال اسناد ملی، در این کارگاه گفت؟ در ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که چه نیازی به راه اندازی سامانه حافظه ملی ایرانیان  داریم؟ در پاسخ باید بگویم که محققین تاریخ می توانند با مراجعه به این سامانه به روزنامه ها و مجله هایی که از زمان قاجار تا زمان معاصر چاپ شده اند دسترسی داشته باشند.
علیرضا انتهایی افزود: هر شماره از روزنامه به صورت جدا آرشیو بندی شده است که کار سنگینی بود و کل این کار توسط کتابخانه ملی صورت نگرفت و کتابخانه های دیگر نیز مشارکت داشتند.
انتهایی با اشاره به مشارکت کتابخانه های دیگر در راه اندازی سامانه حافظه ملی ایرانیان بیان کرد: هدف این بود که اگر کتابخانه دانشگاه تهران، مرکز دایره المعارف اسلامی، کتابخانه آستان قدس و حتی مجموعه داران شخصی از روزنامه ها اسکن دارند در اختیار ما بگذارند تا در سامانه قرار دهیم.
این کارشناس عنوان کرد: مراجعه کنندگان میتوانند علاوه بر دانلود مشاهده صفحات روزنامه، صفحات دلخواه را دانلود کنند و به همین دلیل تا جایی که امکان داشت حجم فایل ها کم شده است.
هدف سامانه « ره پروژه » مرجع شناسی در تحقیقات است
فرهاد طاهری، مشاور سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دوم این کارگاه ضمن توضیح در مورد سامانه « ره پروژه » یا مرجع کتابدار گفت: هنوز مرجعی نیست که اطلاعات کاملی در مورد یک پرسش در اختیار مخاطبان قرار بدهد. ما باید دقیقا پاسخ هر سوال را بدانیم ، اگر کسی پرسید مصدق در کدام زندان به شاه نامه نوشت؟ باید فقط به او یک پاسخ بدهیم، که در کتاب خاطرات و تاملات مصدق به این سوال پاسخ داده شده است.
فرهاد طاهری افزود: این خلا انگیزه ای شد تا ما این سامانه های اطلاعاتی را راه اندازی کنیم. شما میتوانید سوالتان را از طریق ایمیل برای کارشناسان ارسال کنید تا به شما پاسخ بدهند.
طاهری تاکید کرد: این سامانه با هدف مرجع شناسی و اهمیت دستیابی سریع به مرجع در تحقیقات و پژوهش راه اندازی شده است.
همچنین در این نشست، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان افزود: تسهیل دسترسی به اطلاعات برای کاربران یکی از اهداف یکپارچه کردن سامانههای اطلاعاتی و کتابخانه ای است که در این راستا کتابخانه ملی و مرکز اسناد اقدام به راه اندازی سامانه های « حافظه ملی ایرانیان » و « ره پروژه » نموده است.
با توجه به طیف گسترده مخاطبان کتابخانه های عمومی و ارائه مشاوره های مختلف توسط کتابداران به مراجعین و لزوم آشنایی با این سامانه ها، همکاران کتابخانه های عمومی در این کارگاه حضور یافته و سئوالات و ابهامات خود را مطرح کردند.
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 1003138
تعداد بازديد کنندگان سايت: 268543922 تعداد بازديد زيرپورتال: 1020253 اين زيرپورتال امروز: 678 سایت در امروز: 41191 اين صفحه امروز: 591
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved