ارتباط با مدیر کل


 
 


 

 

 

بيشتر
اخبار1399/7/13 يكشنبه به همت اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین و محفل ادبی علامه قزوینی؛ محفل مجازی در سایه آفتاب برگزار شد
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، محفل ادبی مجازی «در سایه آفتاب» به مناسبت گرامیداشت مولانا، ادیب و شاعر توانمند ایرانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان نشست مجازی در سایه آفتاب همزمان با روز بزرگداشت مولانا و با حضور  قاسم انصاری، از اساتید برجسته ادیان و عرفان اسلامی و حمید عابدی ها، پژوهشگر و مدرس زبان و ادبیات فارسی و با اجرای ناهید السادات حیاتی رابط فرهنگی شهرستان و پیشکسوت کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
قاسم انصاری استاد دانشگاه های برجسته کشور، در این نشست با اشاره به بیان داستان هایی  از مولانا بیان کرد: روایات و داستان هایی که از دوران کودکی مولانا روایت می شود نشانه هایی از بزرگی را در دوران کودکی او با خود دارد، مولانا زیر دست پدری عارف و واعظ که مورد علاقه مردم بلخ بوده است رشد و نمو یافته است.
وی بیان کرد: زمانی که پدر مولانا مورد حسادت ادیبان زمان خود قرار گرفت سفری را به سمت خانه خدا آغاز کرد که در این مسیر در عبور از نیشابور با عطار آشنا می شود که در همین مواجهه نیز عطار جمله معروف« زودباشد که این کودک آتش در جهان افکند» را در خصوص مولانا می گوید.
انصاری خاطرنشان کرد: شمس تبریزی هم که معروف بود به شمس پرنده به علت این که در آن واحد میتوانست در مکان های مختلفی مشاهده شود. با همه بدخلقی و دوری گزیدن از اجتماع نزدیک مدرسه نشسته بود و خنده ای بر لب داشت وقتی مریدان از او می پرسیدند که چرا میخندید میگوید من میبینم که اقیانوسی به دنبال نهر آبی می آید که مولانا به همراه پدرش وارد مدرسه می شود.
این استاد و پژوهشگرعرفان و ادبیات گفت: آن روزها کشور عثمانی میهمان پذیر بوده و بسیاری از علمای ما که از آمدن مغول ناراحت و ناراضی بودند ایران را به مقصد عثمانی ترک می کردند و از آن جائی که زبان رسمی و دولتی مردم ترکیه هم فارسی بوده است شرایط زندگی در این کشور برای ادبیان ما فراهم بوده است.
وی افزود: به همین مناسبت مولانا و خانواده اش به این کشور مهاجرت می کنند و در این مهاجرت « گوهر خاتون» برای ازدواج با مولانا برگزیده می شود که دو پسر از این همسر برای مولانا متولد می شود.
انصاری افزود: به واقع آنچه در خصوص مولانا برای ما به یادگار مانده است باید با همه توان حفظ و نگهداری این یادگاری ها تلاش کنیم.
وی تصریح کرد: مولانا در آثار خود جهش های غیر معمول و نامتعادل دارد که ناشی از روح بزرگ و توانمندی های بی نظیر اوست، این نمونه فرزانگی مولانا خاص و ارزشند است و باید تلاش کنیم تا همه وجهه های زندگی وی برای ما و دیگران ثبت و به تصویر کشیده شود.

مولانا خاموشی سخن و گویایی کلام را در کنار هم آورده است

حمید عابدی ها پژوهشگر ادب فارسی در بخش دیگری از این جلسه بیان کرد: مولانا همیشه در حال یادگیری علوم بود و از تربیت خود غافل نبود. او طرفداران زیادی داشت و برای تربیت شاگردان مجالسی را برگزار می کرد. 
وی گفت: بخش خاموش تراژدی زندگی مولوی دغدغه بین گفتن و مردن است و از این روست که خموش را برای خود ذکر میکند نه به این معنا که خموش تخلص او باشد بلکه به این معنا که نگفتن و وضعیت الزام به ناپیدایی و تاریکی را در زندگی او نمایان می کند.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: در ادبیات کهنه و کلاسیک ما بسیارکم بوده است که شاعر از حال کنونی خودش سخن بگوید ولی مولانا این نکته را به خوبی اجرا میکردند.
عابدی ها گفت: آنچه امروز از مولانا برای ما باقی مانده است اشعاری بی نظیر، بی مانند و عمیقا تفکر محور است که گاهی برای درک برخی از این اشعار به بارها و بارها تکرار نیاز است از این روست که میگوییم حفظ این داشته های فرهنگی اندوخته ما از زبان فارسی است و باید برای درک بیشتر آن تلاش و برنامه ریزی کنیم.
گفتنی است در ادامه برنامه ناهید السادات حیاتی به قسمت هایی از مثنوی مولانا و غزلیات شمس اشاره کرد و اشعاری را قرائت نمود.

بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 1003136
تعداد بازديد کنندگان سايت: 268543331 تعداد بازديد زيرپورتال: 1020250 اين زيرپورتال امروز: 675 سایت در امروز: 40600 اين صفحه امروز: 589
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved