ارتباط با مدیر کل


 
 


 

 

 

بيشتر
اخبار

1399/7/20 يكشنبه به مناسبت روز بزرگداشت حضرت حافظ؛ حافظی که حافظه ‌ماست
در روز بزرگداشت "حضرت حافظ" همو که یاد و نامش از پس قرن‌ها در حافظه‌ی جمعی مردم این سرزمین مانده است، ضمن یاد و نام از حضرت ایشان می‌توان به شارحین، مفسرین و بسط دهندگان جهان ذهنی این اسطوره ملی هم نگاهی داشت. اگر به کارنامه‌ی حافظ‌پژوهی در دوره‌ی معاصر نگاهی بیندازیم به گمان باید به پیشگامانش و چهره‌هایی چون علامه قزوینی و قاسم غنی اشاره کنیم و خُب بعدتر کسانی مثل مسعود فرزاد، خانلری، زرین‌کوب و ... که محققانه و عالمانه وارد این عرصه سِتُرگ شده بودند.
در این میان یکی از افرادی که از دل فرهنگ غنی و عالم‌پرور قزوین، جَهد وافری در جهت حافظ شناسی داشته است " بها‌ءالدین خرمشاهی"، نویسنده، مترجم، روزنامه‌گار، طنزپرداز، شاعر و حافظ پژوه قزوینی است. بهاءالدین خرمشاهی، قرآن شناس وحافظ پژوه بسیار توانمندی و حافظ پژوهی حوزه ی تخصصی كار پژوهشی وی است. آثار وی درباره‌ی حافظ همواره از اقبال و استقبال خوانندگان اهل نظر برخوردار شده است. خرمشاهی تاكنون بیش از دوازده كتاب درباره‌ی حافظ نوشته و در آن میان كتاب «حافظ نامه» در زمینه‌ی شرح الفاظ، اعلام، مفهوم های كلیدی و بیت های دشوار حافظ بیش از همه شهرت دارد. خرمشاهی در حافظ نامه بسیاری از الفاظ و مفاهیم شعرهای حافظ را شرح داده و بخش زیادی از ابیات مشکل دیوان حافظ را تفسیر کرده است. به وضوح در تمام دوران زندگی، بهاء‌الدین خرمشاهی ربط و پیوند خودش با حافظ را حفظ کرده است.
کتاب "حافظ اثر بهاءالدین خرمشاهی" هم از دیگر نمونه‌های خوب حافظ پژوهی است که در آن خرمشاهی تلاش کرده است حافظ را به مخاطبش بهتر بشناساند و حلاوت آثار او را برای خواننده‌ی علاقه‌مند بیشتر کند.
بهاءالدین خرمشاهی در این کتاب به زمانه حافظ و مختصات تاریخی، زمینه فرهنگی و به ویژه فضای فرهنگی شیراز و تخصص‌های ایشان در علوم بلاغی و علوم قرآنی اشاره داشته و از سویی گذری به اندیشه سیاسی و سلوک فردی و اجتماعی حافظ، سبک ادبی، اندیشه‌های فلسفی و کلامی، اندیشه‌های دینی و اعتقادی حافظ داشته و به تفسیر معنای عرفان، عشق و رندی در نزد حافظ پرداخته است.
مطالعه این چنین کتب محققانه و عالمانه ما را به شناخت درست مفاخر سرزمین مان رهنمون می‌سازد.

* تهیه و تنظیم: محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 1003196
تعداد بازديد کنندگان سايت: 268545580 تعداد بازديد زيرپورتال: 1020314 اين زيرپورتال امروز: 735 سایت در امروز: 42849 اين صفحه امروز: 649
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved