ارتباط با مدیر کل


 
 


 

 

 

بيشتر
اخبار
1399/7/23 چهارشنبه به بهانه کتاب کاش برگردی و تفحص پیکر شهید مدافع حرم استان؛ بازگشت مسافر ننه رقیه....
خُردادماه سال 99 بود که اندکی پس از چاپ اول کتاب "کاش برگردی" شهید مفقودالاثر مدافع حرم استان 
" زکریا شیری"، افتخار میزبانی نویسنده ارزشی و توانای کتاب جناب "رسول ملاحسنی" را پیدا کردیم. 
آن روز به یُمن برکت و معنویت شهید بزرگوار، جلسه رونمایی خوب و جمع و جوری به سبک «مجازیِ» دورانِ کرونا برگزار شد. در همان جلسه بود که به واسطه قوت فرم و محتوا به نویسنده تبریک گفتم.‌ این را اضافه کردم که «کاش برگردی» فضای سنگین و ملموسی از سختی‌ها، محرومیت‌ها و احساس جانکاه «فُقدان» دارد. تحلیل‌ام این بود که کتاب روایتی است تاثیرگذار از نگاهی زنانه و با جزئیات پر حس و حال، فهم این که فقدان شهید برای مادر و دختر و همسر تا چه اندازه جان فرسا بوده است. آن هم در دل خانواده‌ای ساده و بی غل و غش و زحمت‌کش که سهمی از امتیازات ویژه نداشته‌اند و با سلامت و ایمان، فرزندی را پرورده‌ا‌ند که با صلابت و در لباس پاسداری از اعتقاداتش، "مدافع حرم" شده است.
البته نویسنده هم شرح داد که فقدان پیکر این شهید به ظاهر ناپیدا، برای یک خانواده شلوغ و صمیمی، تا چه اندازه مهیب بوده است. او از تصویر دختر خردسالی می‌گفت که قاشق پدرش را هر روز بر سر سفره می‌آورد، به امید روزی که به یمن ظهور حضرت ولی عصر (عج)، پدرش را نیز پیش خودش داشته باشد.
 آرزوی «مادرانه» ننه‌رقیه و «کودکانه» فاطمه دختر شهید، تداعی حسی است که «ای کاش می‌شد که برگردی» و چه نام با مسمایی دارد این کتاب «کاش برگردی». 
در آن جلسه رونمایی از نویسنده کتاب شنیدیم که «ننه‌رقیه» چه بی‌تابانه به دنبال این است که برای یک‌بار  هم که شده پیکر «زکریا» را در آغوش بگیرد. این بی‌تابی از آن روست که حداقل این خاک، کمی دلش را آرام ‌کند. این‌که بدانی جگر گوشه ‌ات لااقل جایی محفوظ است و می‌توانی به دیدارش بروی و این واقعا کم‌ترین «حق» این مادر شهید است. 

* تهیه و تنظیم: محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کتابخانه های عمومی استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 1003200
تعداد بازديد کنندگان سايت: 268546004 تعداد بازديد زيرپورتال: 1020318 اين زيرپورتال امروز: 739 سایت در امروز: 43273 اين صفحه امروز: 653
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved